Bugun...


Özgür Yorum

facebook-paylas
DEMOKRASİ, KESİNTİ KABUL ETMEZ...
Tarih: 01-02-2021 23:45:00 Güncelleme: 01-02-2021 23:51:00


Demokrasinin vazgeçilmezlerinden olan siyasal partiler ortaya koydukları iradeyi, tabandan gelen eğilim ve önerilerin tavana doğru akışını sağlayabildikleri ölçüde oluştururlarsa demokratik anlamına kavuşurlar. Partilerin siyasal işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmeleri, ürettikleri politikalardan yüksek verim almaları ise düzgün işleyen bir örgüt yapısını oluşturmaktan geçer. Parti teşkilatlarının görevlerini gerektiği şekilde yerine getir(e)mez bir duruma gelmesi, partinin toplumsal görüntüsünü bozar; siyasal verimi düşürür. Kötü yönetim veya yönetilemez bir durum oluştuğunda ‘görevden alma’ rasyonel bir çare olsa bile demokrasi dışıdır. Demokratik kuruluşlar olan partilerde Atanmış organ üyeliği ise bizzat demokrasiyle çatışan bir olgudur. O halde atanmış lığa son verecek seçimli yerel kongreler demokratik akılcılığın ürettiği bir çaredir. (Demokrasi, kesinti kabul etmez.) Oysa Cumhuriyet tarihi sürecinde demokrasimiz çok defalar kesintiye uğratılmıştır. Özellikle darbelerin demokrasimizde yarattığı travmalar ise oldukça dramatiktir.

***                                                            ***                                             ***                                         ***

1 Şubat'ta Muğla'da yapılacak olan AK Parti İl Kongresi için, adaylığını ilk olarak açıklayan mevcut il başkanı Kadem Mete olurken, ilerleyen günlerde Elvan Göçer, Levent Akyer ve Kazım Avcı’da adaylıklarını açıklayıverdiler. Oysa öteden beri AK Parti kurmayları seçimlere tek listeyle gidilmesinin gerekliliğini vurgulamışlardı. Kadem Mete’ye ilçe başkanlarının da destek açıklaması yapmalarının hemen sonrasında meydana gelen bir gelişmeyle diğer üç aday güç birliği yaparak, Kadem Mete’ye karşı Elvan Göçer’i aday olarak gösterdiler. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında pazartesi günü yapılacak AK Parti İl Kongresinin oldukça renkli ve çekişmeli olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Bu arada Genel Merkezin takınacağı tutumun da kongrenin önemini daha da arttırıcı ve merak edilir bir hale getirdiğini söylemek lazım.  Çok kalmadı, bekleyip göreceğiz…

Not: Yazımız yayına gireceği sırada AK Parti kongresi sona erdi ve Tek listeyle gidilen seçimler sonucunda Kadem Mete yeniden il başkanı seçildi.

***                                                    ***                                                         ***                                   ***

İYİ Parti’de de sular bir türlü durulmuyor. En son yaşanan Ümit Özdağ olayının partiye faturası ağır oldu. Özdağ mahkeme kararıyla ihraç edildiği partisine döndükten sonra, kendisinin partiden ihraç edilmesi için imza vermeyen İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ’a teşekkür etmek için Muğla’ya geleceğini açıklaması partiyi karıştırdı. Muğla İl Yönetim Kurulundan 51 üyenin görevlerinden istifa etmesiyle Başkan ve Yönetim düşerken, İl başkanlığının kapısının kilidi değiştirildi. Önümüzdeki süreçte ise Özdağ’ın yeniden partiden ihraç edilmesi beklenmeyen bir gelişme değil.

Şimdilerde ise İl Başkanlığı kulisleri oldukça hararetli geçiyor. Özellikle Bodrum ve bazı ilçe teşkilatları Partinin önemli isimlerinden birisi olan Mehmet Tosun’un il başkanı olmasını isterlerken, Tosun’un başka hedeflere yelken açması halinde Bodrum teşkilatının Mehmet Onur Şahbaz’ı il başkanı olarak görmek isteyeceğini, ancak Şahbaz’ın gönlünde Bodrum Belediye Başkanlığı yattığı da kulislerde partililer tarafından dile getiriliyor.

Kulislerde Hüseyin Nizamoğlu ve Kadın politikalarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı Gülgün Çolakoğlu’nun isimleri de gündeme gelirken, Partinin Muğla’daki tek Milletvekili Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin ERGUN’un, il başkanının atanması konusunda etkili olacağı ve kendisine yakın olan Davut Akmeşe'nin atanmasını sağlayacağı da dillendiriliyor.

İYİ Parti’de kimin il başkanı olacağı merak konusu olurken, her ilçe teşkilatının gönlünde kendi adaylarının il başkanı olmasının yattığı da bir sır değil. Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere genel olarak partili çevrelerin görüşü, İYİ Partinin Muğla il başkanını belirlemede Milletvekili Ergun’un etkili olacağı ve kendisine yakın bir ismi il başkanı olarak görmek isteyeceği yönünde…

O halde bu güzel ilçede yaşayan bir Milaslı olarak ve kıyısından, köşesinden siyasete bulaşmış, gazetecilik mesleğimin gereği olarak da sürekli siyasetin içinde olup, siyasi gelişmeleri takip eden birisi olarak bir senaryo da biz yazalım.

Eğer Muğla’da İYİ Parti il başkanını belirlemede Milletvekili Metin Ergun ağırlığını koyarak kendisine yakın bir ismi il başkanı olarak görmek isterse kulislerde konuşulan isimlerinin hiçbir şansı yoktur. Bir kere Metin Ergun Muğla Milletvekili olsa da Milaslıdır. Meclis çalışmaları dışında Milas’ta ikamet eder.

MHP’den kopma noktasında ve İYİ Partinin kuruluşu esnasında, Milas teşkilatının kurulması için kendisiyle birlikte hareket eden ve partinin kurucu başkanı olarak Milas İlçe Başkanlığını üstlenen, dürüst, samimi ve sevilen kişiliğiyle partisinin girdiği ilk genel seçimlerde 16,624 oy ve%17,4 oranı ile 3. Parti olmasını sağlamış bir isim olmasının yanı sıra, son yerel seçimlerde gösterdiği uyum ve çalışmalarla Mehmet Çayırlı, Vekil Ergun’un en yakınındaki isimdir. Ancak Atanacak il başkanının sadece Metin Ergun’a yakın olmasının belirleyici olacağını söylemek ise Milletvekilini fazlaca hafife almanın yanında Metin Ergun’a yapılabilecek en büyük haksızlıklardan birisi olacaktır. Bizim tanıdığımız Metin Ergun, bu gibi konularda duygularıyla hareket edecek bir insan olmadığı gibi, tamamıyla liyakate önem veren, özellikle de seçim sonrası Muğla’da Millet ittifakının oluşturulması noktasında son derece başarılı çalışmalar yaparak Muğla’nın ilçelerinde Millet ittifakının kurulmasının mimarlarından birisi olmuştur. Mehmet Çayırlı ise Milas’ta Millet İttifakının oluşması için Metin Ergun ile en fazla çaba göstermesinin yanında, vekilinin ve genel merkezin tüm kararlarına uyması ile de davasına ve örgütüne bağlılığını ispat etmiş ve o da Millet ittifakının Milas’taki mimarlarından birisi olmuştur. Milas’ta İYİ Partinin kurucu ilçe başkanlığını üstlenmiş, Millet ittifakının Milas belediye seçimlerini kazandıktan sonra Belediye başkan yardımcılığını üstlenmiş Çayırlı, Uyumlu ve dürüst kişiliği, davasına, arkadaşlarına ve örgütüne bağlılığı ile bana göre İYİ Parti Muğla İl Başkanlığına en çok yakışan ve buna layık olan parti içindeki çalışmalarıyla da bunu hak eden bir isimdir. Milletvekili Metin Ergun ise sadece kendine yakın olan bir ismin değil, yaptığı çalışmalarla da bu görevi layıkıyla yapabilecek liyakat sahibi bir adayı destekleyecektir.

Sonra söylemedi demeyin…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI