Bugun...


Müfit Demirkol

facebook-paylas
ZAMLARIN GETİRDİĞİ SIKINTILAR
Tarih: 11-02-2022 01:20:00 Güncelleme: 11-02-2022 01:20:00


İlçemiz Milas'da 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, büyük şehir belediyesi tarafından denetlenen ilçe içi ve Muğla il içerisinde geçerli olan Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı katkıları ile kentkartlarını ıbraz ederek hiç bir ücret ödemeden yolculuk yapabilmektedirler. Sağlanan bu imkan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için çok yerinde ve faydalı olmaktadır.

Emeklilerimiz, böylece, hastanelerine, ve emekli maaşları için bankalara gidebilmekte, yakınlarını ziyaret edebilmektedirler. Bunların yanı sıra, ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz sonucu, yaşlılarımıza tanınan bu yararlı sistemin, bir de başka bir yüzü bulunmaktadır.

İl içi taşıma da kullanılan gerek dolmuşların, gerekse belediye otobüslerinin sabah saatlerinde, özellikle okul öğrencileri, öğretmenleri ile bu saatlerde işe gitmek için yolculuk yapmak zorunda olanlar ile birlikte 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın da olmaları, bazı aksiliklere neden olmaktadır. "Hes kodu" yüklemesini dahi, gerektiği şekilde yapamayan, kendilerine yer verilmesini bekleyen yaşlılarımızın erken saatlerde yolculuk yapmaları, gerek sürücüler, gerekse diğer yolcular tarafından üzüntü ve şaşkınlıkla karşılanmaktadır.

Bir yandan "corona virüs" bulaşıcılığı , diğer taraftan yakıtların inanılmaz yükselmesi, sabah ve akşam saatlerinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın yolculuk yapmalarını imkansızlaştırmaktadır. Yaşlılarımızın yolculuklarını ücretsiz olarak yapabilmeleri karşılığında devletimiz tarafından tanınmış olan bu hakkı, bir de yanlışlıklar içerisinde kullananlarımızın da olması ise, büyük üzüntü yaratmaktadır.

Şöyle ki; evine Muğla'nın meşhur simidini alabilmek için Milas'dan Muğla'ya gidenlerden tutun, İlçeler arasında sadece gezmek ,görmek ve vakit harcamak için seyahat edenlerimizin de bulunması hayret vericidir.

Bütün bunları önlemek için yapılması gereken tek yol,65 yaş ve üzeri, kent kart sahibi vatandaşlarımızın, devletimizin himayesinde tanınmış olan bu hakkın sadece sabah saat 10.00 ile öğleden sonra saat 16.00 arasında kullanmalrı yerinde ve faydalı olacaktır.

Fayda sağlanan olaylar, böylelikle zarar vermeğe başlamaktadır. Bir an önce düzenlemenin bu şekilde yapılması şarttır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI