Bugun...


Müfit Demirkol

facebook-paylas
FETHULLAH GÜLEN KİMDİR.?
Tarih: 07-12-2021 00:31:00 Güncelleme: 07-12-2021 00:31:00


Fethullah Gülen veya doğum ismiyle Fetullah Gülen, Gülen Hareketi lideri olan Türk vaiz, yazar ve eski imamdır. 2016'da kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfının kurucularından biri ve vakfın onursal başkanıydı.

                Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidar olması ile birlikte,Fettullah Gülen ile ilğili haberler gündeme oturdu. Cemaatler ve tekkelerin yanı sıra yurdumuzun dört bir köşesinde gençler için  evler açıldı. Bu evlerde gençlerimiz barındırılıp, karınları doğuruluyordu. Sadece namaz kılmaları, dini  eğitim almaları istenmekte idi. O zamanlar bu evleri(?) destekleyen adalet ve kalkınma partisi genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan  ile  Fettullah Gülen  çok yakın dost idiler.

                Bu dostluk öyle noktalara geldiki, Fettullah Gülen'in muritleri, gerek silahlı kuvvetlerimizde, gerekse bakanlıklarda, hatta emniyet kuvvetlerimizde görev almaya başladılar.Silahlı kuvvetlerin rütbe ve kademe işlerine dahi el atılarak, silahlı kuvvetlerimizin rütbelerinin  yapılacak olan sınavlar neticesinde sene beklemeden rütbe alanılabileceği dahi teklif edilmişti.

                Bütün bunların yanı sıra, devletin tüm personel alımında yapılan imtahanların ardından yapılması istenen mülakatlarda,yazılılarda  alınan  puanları değerlendirmeden,sadece keyfe göre eleman alımına başlanıldı. Yazılı sınavlarda ne kadar başarılı olunursa olunsun, eğer ki istenilen şartlara (!) uyunulmuyorsa , başarısız kabul edilerek alım gerçekleşemiyor idi.

                Bütün bu süreç içerisinde Fethullah Gülen ile Recep Tayyip Erdoğan samimiyeti ve yakınlığı, Recep Tayyip Erdoğan'ın  kendisine gösterdiği üstün saygısı ile devam etti.

                Sonra... Sonra olanlar hakkında elimizde herhangi bir kaynak bulunmamaktadır.Birden bire o saygı duyulan Fethullah Gülen, ne oldu ise, 1999 Mart ayında sağlık sebepleri için  Amerika'ya gitti. Pensilpanya'ya yerleşti.

                Recep Tayyip Erdoğan'ın bütün çabaları boş çıkarak, Amerikan hükümetinden Fettullah Gülen'in yurdumuza iade edilmesi için bütün çaba ve istekleri geri çevrildi. Bir takım hükümet yetkililerinin de Fethullah Gülen'i pensilvanya'da  ziyaret etmeleri görüldü. Bu arada basında yer alan o zaman ki haberlere göre Recep Tayyip Erdoğan'ın da Fettullah Gülen'i Amerika da ziyaret etmesine de izin verilmedi.

                Ve böylece yurdumuzda Fettullah Gülen düşmanlığı başlamış oldu. O saygı duydukları sevgili hocaları, artık Fettullah Gülen olarak değil "Feto" olarak anılmaya başlandı. Onun  cemaati üyelerine de "Feto'cu" denilmeye başlanıldı.

                Bundan tam 22 sene önce  yaşanan bu olayların, nerede ise 23. senesine girerken ne yazıktır ki, hala "feto'cu oldukları sebebi ile devletin çeşitli kademelerinde görev yapanlar tutuklanarak görevlerinden alınmaktadırlar. Görevlerinden alınan bu insanlar bir yandan yaşam savaşı  verirken, diğer taraftan da  toplumun korkmasından (!) dolayı kimi yurt dışına kaçıp, kimi ise  başka devletlerden iltica talebinde bulunmaktadırlar.

                Günümüzde ise  AKP ve Recep Tayyip Erdoğan hakkında kim olumsuz  söz söylese, adı "fetö'cu" olup, suçlu damgasını yemektedir.

                Bir an önce bu karmaşadan kurtulmak ümidi ile...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI