Bugun...


Müfit Demirkol

facebook-paylas
DEVLETCİLİK
Tarih: 28-11-2021 05:31:00 Güncelleme: 28-11-2021 05:31:00


Devletçilik toplumsal bir yapının oluşması ve belli bir halkın toprak sınırları içerisinde yaşaması adına büyük bir öneme sahiptir. Bu sebepten dolayı Atatürk ilkeleri içerisinde devletçilik önemli bir yer taşır. Peki devletçilik ilkesi nedir, özellikleri nelerdir? İşte bu konuda bilinmesi gerekenler.;

                Sınırları olan bir toprak içerisinde belli bir ülkü etrafında birleşen, toplumun bağımsız olarak bir yönetim altında toplanmasına devletçilik gelmektedir. Türkiye'nin en kısa zamanda kalkınması, özellikle hızlı şekilde şimdiye kadar yapamadığı tüm ekonomik yatırımları gerçekleştirebilmesi amaçlı, Atatürk'ün Devletçilik ilkesinin prensiplerini taşımaktadır.     Devletçilik özel sektörü bir kenara bırakmaz ve aksine onu yüceltir ve güçlendirir. Bu durum günümüzde karma ekonomi şeklinde de ifade edilmektedir.

                Milliyetçilik ve halkçılık ilkesine dayanır.Türkiye'nin ekonomisini güçlendirmek ve hem sosyal hem de kültürel açıdan kalkınmayı amaçlamaktadır.Kamu yararı söz konusu olduğu zaman özel sektörün yapmadığı işleri devletin yapması ön plana çıkmaktadır.

                 Hem ülke kalkınmasına hem de toplumsal ve sosyokültürel kalkınmayı destekler.

                Sosyal bilgiler kültürel ve ekonomik anlamda yatırımlar yapılmasını önemser.

                Bütün bu özellikler ile beraber Devletçilik ilkesi, Türkiye'nin gelişimi ve daha güçlü hale gelebilmesi adına en önemli unsurlardan biridir.

                Devletciliğin oluşması için her türlü kavramdan veya işlevden önce sınırlarımız içerisinde ve gerek inanç, gerek  kökeni nedeni ile insanları bir tutmak, eşit hakkalardan ve eşit hukuk anlayışından yoksun bırakmamak gerekir. Devletciliğin ana unsuru eşitliktir.

                Yaşadığımız ekonomik sorunlar ağırlaşıyor. Yurttaşın alım gücü düşüyor. Hayat pahalılığı, Türk Lirası’nın (TL) değer kaybı, işsizlik iktidara verilen desteği aşındırıyor.

                 Nitekim ekonomik gelişmeler, alınacak önlemler, yurttaşların bu konuda verdikleri tepkiler, önceki gün toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nun gündemindeydi. Milli güvenlik kurul toplantılarının  gündemine de giren ekonomimizin bu günkü durumunun, iktidar tarafından "dış güçlerin oyunu" şeklinde yorumlanması ise halen ülkemizin başında bulunan iktidarın ne kadar dirayetsiz,tutarsız ve çaresiz olduğunu göstermektedir.

                Atatürk'ün ilkeleri içerisinde  gördüğümüz ve olması gereken bir şekilde ki devletcilik ne yazıktır ki içerisinde bulunduğumuz ortamda yaşanmamaktadır. Eğitimden  başlayıp, tüm yaşamımızı  yanlış doğrultularda etkileyen nedenlerden bir an önce ayrılıp, kökten bir değişiklik içerisine girilmesi şarttır. Dış ülkelerden ülkemizde yatırım yapmaları, sadece geçici yarar sağlar ve sonucu ise bu günümüzden daha da ağır olur.

                Kendi elimizde olan değerleri akıllıca ve yerinde alınacak kararlar ile korumalıyız.Tarıma ve sanayi dallarına ağırlık verilip, el birliği ile bu içerisinde bulunduğumuz bataktan kurtulmalıyız.

                Türkiye asla emperyalist güçlerin ellerinde gelir pazarı olmamalıdır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI