Bugun...
facebook-paylas
EMPERYALİZM Mİ, SÖMÜRGECİLİK Mİ?
Tarih: 30-01-2021 05:28:00 Güncelleme: 30-01-2021 05:28:00


Emperyalizm nedir sorusunun cevabına baktığımızda karşımıza kısaca; bir devletin ya da ulusun, başka devletleri siyasi ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması tanımı çıkmaktadır. Ayrıca Fransızca impérialisme sözcüğünden gelen emperyalizm, kapitalizmin en üst aşaması olarak da ifade edilmektedir. Temel ilkesi sömürüye ve rekabete dayalı olan bu sistem, aslında yüzyıllar boyunca sömürgecilik olarak kullanılmış ancak zamana bağlı olarak değişkenlik göstermiş ve sömürgeye uğrayan milletlere zarar vermiştir.

 Kültür nedir diye soracak olursak bir toplumun duyuş ve düşünüş birliğini oluşturan, gelenek kapsamındaki sanat, düşünce ve yaşayış varlıklarının tüm öğelerine verilen isimdir. Kültür emperyalizmi ise bir ülkenin kendi kültürel değerlerini ve ideolojisini başka bir ülkenin halkına benimsetmesidir. Kültür emperyalizmi uygulanan halkın gelenekleri, milli kültürü ve milli kimliği hiçe sayılarak sadece çıkar amacı güdülmektedir.

 Tarihe bakıldığında Osmanlı toprakları haricindeki dünya, XVI. Yüzyılın ortalarından itibaren Batı’nın kolonileri haline geldi. Hollanda, İngiltere, Fransa ve Portekiz gibi ülkeler kolonileştirme hareketinin öncü liderlerindendi. İngiltere ise zamanın en büyük sömürgecilerinin başında gelmekteydi. Zamanında Amerika’nın yanı sıra Hindistan’ı sömürgeleştirmek için 1559’da doğu Hindistan kumpanyasını kurarak İngiliz sömürgeciliğinin küresel boyutta ilk örneğini ortaya koymuştur.

Günümüzde ise kandaşlarımız olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz Çin’in emperyalist halkı ve emperyalizmci hükümetinin zulümleri ve baskıları altında kalmaktadır. Çin hükümeti Uygur TÜRKÜ kardeşlerimize ettiği zulümden bir an olsun utanç duymamaktadır. Bizim bu durum karşısında sessiz kalmamalı ve Çin’in zulmüne dur demeliyiz.

Son olarak dünya genelinde emperyalizmin ve işbirlikçilerinin karşısında durmalı bu konuda çalışmalar yürütmeli, bilinçli olmalıyız.

ARDA SEFA İNCİ

Yaş: 15

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI